Skip to content

379-387 Mt Prospect Ave

Nutley, NJ 07110

Built 1910
Apartment
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1,700,000
Last Sale Date
Jun 17, 2025

Property Information

Block610
Lot54
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description2.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,887
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$54,800
15%
Improvement Value:$310,700
85%
Total Assessment$365,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,900+2.0%
2024$13,626-0.2%
2023$13,648-1.7%
2022$13,889+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,700,000
Sq Ft5,887DeedBook 20250, Page 70432Recorded11/12/2025

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft5,887DeedBook 5598, Page 75

Property Built

Built

Year Built: 1910