Skip to content

390 Summer Ave

Newark, NJ 07104

Built 1912

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Mar 17, 2014

Property Information

Block611
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class15
Description2.5SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,347
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,400
19%
Improvement Value:$78,100
81%
Total Assessment$96,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,670+2.0%
2024$3,598-0.2%
2023$3,603-1.7%
2022$3,667+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000

To:

Sq Ft1,347DeedBook 12488, Page 8439

Property Sale

Sale
$18,000
DeedBook 4682, Page 602

Property Built

Built

Year Built: 1912