Skip to content

10 Coeyman St

Newark, NJ 07104

Built 1912

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
May 9, 2002

Property Information

Block815.01
Lot66
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,400
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,600
18%
Improvement Value:$117,200
82%
Total Assessment$143,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,469+2.0%
2024$5,361-0.2%
2023$5,369-1.7%
2022$5,464+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$95,000

To:

Sq Ft1,400DeedBook 5882, Page 649

Property Sale

Sale
$39,000
DeedBook 5522, Page 350

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 4989, Page 49

Property Built

Built

Year Built: 1912