Skip to content

101 Wakeman Ave

Newark, NJ 07104

Built 1900

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Apr 30, 2025

Property Information

Block613
Lot49
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,873
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,500
13%
Improvement Value:$177,000
87%
Total Assessment$203,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,739+2.0%
2024$7,586-0.2%
2023$7,599-1.7%
2022$7,733+1.0%
Property History
Sales8

Property Sale

Sale
$630,000

To:

Sq Ft2,873DeedBook 20250, Page 33300

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 12330, Page 6907

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 12283, Page 2132

Property Sale

Sale
$466,000
DeedBook 12032, Page 5286

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 6321, Page 486

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 6145, Page 394

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5761, Page 508

Property Sale

Sale
$2,000
DeedBook 4908, Page 70

Property Built

Built

Year Built: 1900