Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
20-30 Chester Ave
Newark, NJ 07104
Last Sale Date
Mar 26, 1991
Property Information
Block617
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page17
Building Details
Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.44
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$60,700
7%
Improvement Value:$797,700
93%
Total Assessment$858,400
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 1997 | $17,223 | +1.5% |
| 1995 | $16,968 | +4395.3% |
| 1994 | $377 | +5.1% |
| 1993 | $359 | +17.5% |
Property History
No events match the selected filters.