Skip to content

35-37 Oraton St

Newark, NJ 07104

Built 1922

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 12, 2018

Property Information

Block618
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page17

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,073
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,800
16%
Improvement Value:$121,300
84%
Total Assessment$145,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,518+2.0%
2024$5,409-0.2%
2023$5,418-1.7%
2022$5,514+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1922