Skip to content

34-36 Lincoln Ave

Newark, NJ 07104

Commercial

Last Sale Price
$149,000
Last Sale Date
Feb 28, 2012

Property Information

Block620
Lot52
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class---
Description2SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,800
65%
Improvement Value:$52,200
35%
Total Assessment$149,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,666+2.0%
2024$5,555-0.2%
2023$5,564-1.7%
2022$5,662+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$149,000

To:

DeedBook 12361, Page 6809

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 4855, Page 45