Skip to content

66 Lincoln Ave

Newark, NJ 07104

Built 1910

Last Sale Date
Feb 19, 2015

Property Information

Block620
Lot68
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class15
Description2SF-1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,960
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,600
62%
Improvement Value:$12,700
38%
Total Assessment$33,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2017$1,102+6.7%
2016$1,033+5.0%
2015$983-78.6%
2014$4,595+3.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 5239, Page 72

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 5078, Page 550

Property Sale

Sale
$27,500
DeedBook 4927, Page 459

Property Built

Built

Year Built: 1910