Skip to content

143 Wakeman Ave

Newark, NJ 07104

Built 2020

Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Dec 19, 2019

Property Information

Block622
Lot40
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class45
Description2.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,640
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,800
9%
Improvement Value:$293,500
91%
Total Assessment$321,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2021$1,361+1.8%
2020$1,337+11.6%
2017$1,198+6.7%
2016$1,123+5.0%
Property History
Sales7

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$535,000

To:

Sq Ft2,640DeedBook 20200, Page 1074

Property Sale

Sale
$10,400

From:

To:

Sq Ft1,621DeedBook 20180, Page 68125Recorded8/6/2018

Property Sale

Sale
$72,500
DeedBook 12149, Page 1042

Property Sale

Sale
$72,500
DeedBook 12149, Page 1042

Property Sale

Sale
$10,000

Property Sale

Sale
$10,000

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 4697, Page 53