Skip to content

383-385 Lake St

Newark, NJ 07104

Built 1912

Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Dec 21, 2021

Property Information

Block583
Lot37
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,828
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,500
20%
Improvement Value:$267,600
80%
Total Assessment$335,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,744+2.0%
2024$12,493+35.8%
2023$9,197-1.7%
2022$9,359+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$535,000

To:

Sq Ft3,828DeedBook 20220, Page 23175

Property Sale

Sale
$64,100
DeedBook 4806, Page 288

Property Built

Built

Year Built: 1912