Skip to content

419-421 Summer Ave

Newark, NJ 07104

Built 1907

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 16, 2024

Property Information

Block623
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class43
Description2SF-2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,405
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,000
15%
Improvement Value:$182,700
85%
Total Assessment$214,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,165+2.0%
2024$8,004-0.2%
2023$8,017-1.7%
2022$8,159+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 5003, Page 362

Property Built

Built

Year Built: 1907