Skip to content

130 Wakeman AveNewark, NJ 07104

Built 1902

Last Sale Date
Oct 25, 2014

Property Information

Block623
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,012
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,200
18%
Improvement Value:$137,600
82%
Total Assessment$167,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,381+2.0%
2024$6,256-0.2%
2023$6,266-1.7%
2022$6,376+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1902