Skip to content

144 Wakeman Ave

Newark, NJ 07104

Built 1903

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Aug 5, 2025

Property Information

Block623
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,319
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,100
16%
Improvement Value:$128,600
84%
Total Assessment$153,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,845+2.0%
2024$5,730-0.2%
2023$5,739-1.7%
2022$5,841+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$120,000

To:

DeedBook 5940, Page 221

Property Sale

Sale
$132,000

To:

DeedBook 5134, Page 850

Property Sale

Sale
$83,000

Property Built

Built

Year Built: 1903