Skip to content

472 Summer Ave

Newark, NJ 07104

Built 1902

Last Sale Price
$26,900
Last Sale Date
Apr 2, 1977

Property Information

Block625
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage5,075
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
20%
Improvement Value:$140,000
80%
Total Assessment$175,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,655+2.0%
2024$6,524-0.2%
2023$6,535-1.7%
2022$6,650+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$26,900

To:

Sq Ft5,075DeedBook 4565, Page 47

Property Built

Built

Year Built: 1902