Skip to content

502-504 Summer Ave

Newark, NJ 07104

Built 1978
Other Exempt

Last Sale Price
$12,000,000
Last Sale Date
Dec 18, 2020

Property Information

Block625
Lot46
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage975
Acreage0.68

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,840,000
23%
Improvement Value:$6,337,300
77%
Total Assessment$8,177,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$305,340+0.0%
2022$305,340+1.1%
2020$301,988
Property History

Property Sale

Sale
$12,000,000

To:

Sq Ft975DeedBook 20210, Page 4271

Property Built

Built

Year Built: 1978