Skip to content

468-470 Mt Prospect Ave

Newark, NJ 07104

Built 1989

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Dec 27, 2023

Property Information

Block629
Lot3
QualifierC1301
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page1501

Building Details

Building Class39
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,196
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,000
46%
Improvement Value:$84,500
54%
Total Assessment$156,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,952+2.0%
2024$5,834-0.2%
2023$5,844-1.7%
2022$5,947+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

To:

Sq Ft1,196DeedBook 20240, Page 433

Property Sale

Sale
$134,000
DeedBook 12553, Page 2426

Property Built

Built

Year Built: 1989