Skip to content

429-433 Ridge St

Newark, NJ 07104

Built 1910

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Sep 26, 2008

Property Information

Block630
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description2SB-1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,587
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$69,500
29%
Improvement Value:$170,600
71%
Total Assessment$240,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,131+2.0%
2024$8,951-0.2%
2023$8,965-1.7%
2022$9,124+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$375,000

To:

Sq Ft3,587DeedBook 12161, Page 6432

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5611, Page 708

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 4828, Page 727

Property Built

Built

Year Built: 1910