Skip to content

60-66 Berkeley Ave

Newark, NJ 07104

Built 1907

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Sep 22, 1982

Property Information

Block632
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class18
Description2.5SF-2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,368
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$86,300
20%
Improvement Value:$340,300
80%
Total Assessment$426,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,224+2.0%
2024$15,904-0.2%
2023$15,929-1.7%
2022$16,211+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000

To:

Sq Ft4,368DeedBook 4764, Page 331

Property Built

Built

Year Built: 1907