Skip to content

353-355 Highland Ave

Newark, NJ 07104

Built 1929

Last Sale Price
$424,000
Last Sale Date
Nov 17, 2020

Property Information

Block632
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,468
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,500
24%
Improvement Value:$216,600
76%
Total Assessment$284,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,804+2.0%
2024$10,591-0.2%
2023$10,608+26.2%
2022$8,406+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$424,000

To:

Sq Ft2,468DeedBook 20201, Page 20857

Property Sale

Sale
$249,000
DeedBook 12339, Page 2024

Property Sale

Sale
$221,000
DeedBook 6039, Page 532

Property Built

Built

Year Built: 1929