Skip to content

189-191 Elwood Ave E

Newark, NJ 07104

Built 1917

Last Sale Price
$53,000
Last Sale Date
Nov 17, 1978

Property Information

Block737
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page10

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,328
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$43,600
21%
Improvement Value:$161,700
79%
Total Assessment$205,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,808+2.0%
2024$7,654-0.2%
2023$7,666-1.7%
2022$7,801+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$53,000

To:

Sq Ft4,328DeedBook 4625, Page 821

Property Built

Built

Year Built: 1917