Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
187-189 Abington Ave W
Newark, NJ 07107
Last Sale Date
May 30, 1979
Property Information
Block639
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page14
Building Details
Building Class---
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$62,900
95%
Improvement Value:$3,400
5%
Total Assessment$66,300
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $2,521 | +2.0% |
| 2024 | $2,472 | -0.2% |
| 2023 | $2,476 | -1.7% |
| 2022 | $2,519 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.