Skip to content

647 5th St

Newark, NJ 07107

Built 2022
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 3, 2020

Property Information

Block639
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,968
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,500
10%
Improvement Value:$449,500
90%
Total Assessment$500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$1,886-1.7%
2022$1,919+1.0%
2021$1,899+1.8%
2020$1,865+11.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2022