Skip to content

620 N 7th St

Newark, NJ 07107

Built 1902

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Jan 29, 2025

Property Information

Block642
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class43
Description3SB-2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,411
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,500
23%
Improvement Value:$162,700
77%
Total Assessment$210,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,744+2.1%
2024$7,586-0.2%
2023$7,599-1.8%
2022$7,738+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$800,000

To:

Sq Ft4,411DeedBook 20250, Page 11258

Property Sale

Sale
$2,000

From:

To:

Sq Ft2,949DeedBook 20160, Page 40715Recorded5/12/2016

Property Built

Built

Year Built: 1902