Skip to content

614 N 7th St

Newark, NJ 07107

Built 1900

Last Sale Price
$82,500
Last Sale Date
Mar 11, 2015

Property Information

Block642
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,656
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,400
39%
Improvement Value:$82,600
61%
Total Assessment$135,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,134+2.0%
2024$5,033-0.2%
2023$5,041-1.7%
2022$5,130+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$82,500

To:

Sq Ft1,656DeedBook 12544, Page 319

Property Built

Built

Year Built: 1900