Skip to content

234 Berkeley Ave

Newark, NJ 07107

Built 1902

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 18, 2019

Property Information

Block642
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,212
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,500
18%
Improvement Value:$218,200
82%
Total Assessment$265,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,105+2.0%
2024$9,905-0.2%
2023$9,921-1.7%
2022$10,097+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$51,300

From:

To:

Sq Ft1,680DeedBook 20160, Page 92226Recorded10/26/2016

Property Built

Built

Year Built: 1902