Skip to content

249 N 7th St

Newark, NJ 07107

Built 1892

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Mar 4, 2023

Property Information

Block1930
Lot46
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,670
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,800
18%
Improvement Value:$87,400
82%
Total Assessment$106,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,039+2.0%
2024$3,959-0.2%
2023$3,966-1.7%
2022$4,036+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000

To:

Sq Ft1,670DeedBook 20230, Page 14436

Property Sale

Sale
$6,525
DeedBook 4738, Page 262

Property Built

Built

Year Built: 1892