Skip to content

19-21 Warren St

Newark, NJ 07102

Built 1870
Public School

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Nov 10, 2000

Property Information

Block64
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class27
Description3SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage6,048
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$213,600
56%
Improvement Value:$165,500
44%
Total Assessment$379,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2005$6,899-29.8%
2004$9,830+0.0%
2003$9,830+0.3%
2002$9,803+102.9%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft6,048DeedBook 5736, Page 706

Property Built

Built

Year Built: 1870