Skip to content

77 Prospect St

Newark, NJ 07105

Built 1857

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Jun 20, 2016

Property Information

Block185
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class43
Description3SB
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage1,782
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,700
36%
Improvement Value:$123,800
64%
Total Assessment$192,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,321+2.0%
2024$7,176-0.2%
2023$7,188-1.7%
2022$7,315+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

Sq Ft1,782DeedBook 20160, Page 55305Recorded6/30/2016

Property Built

Built

Year Built: 1857