Skip to content

539-543 Bloomfield Ave

Newark, NJ 07107

Commercial

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
May 3, 2013

Property Information

Block655
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$234,900
54%
Improvement Value:$202,000
46%
Total Assessment$436,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,615+2.0%
2024$16,288-0.2%
2023$16,314-1.7%
2022$16,602+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

DeedBook 12453, Page 3094

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 5430, Page 666