Skip to content

542 N 11th St

Newark, NJ 07107

Built 1908

Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
Mar 13, 2025

Property Information

Block655
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,809
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,100
31%
Improvement Value:$101,100
69%
Total Assessment$146,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,560+2.0%
2024$5,450-0.2%
2023$5,459-1.7%
2022$5,556+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$610,000

To:

DeedBook 20250, Page 23959

Property Sale

Sale
$185,000

To:

Sq Ft1,809DeedBook 20190, Page 84815Recorded9/10/2019

Property Built

Built

Year Built: 1908