Skip to content

544 N 11th St

Newark, NJ 07107

Built 1909

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 23, 1998

Property Information

Block655
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description2.5SF-2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,424
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,100
26%
Improvement Value:$128,300
74%
Total Assessment$173,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,594+2.0%
2024$6,464-0.2%
2023$6,475-1.7%
2022$6,589+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5211, Page 79

Property Built

Built

Year Built: 1909