Skip to content

879-883 Degraw Ave

Newark, NJ 07104

Built 1917

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Feb 7, 2005

Property Information

Block808
Lot52
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,924
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,900
37%
Improvement Value:$113,900
63%
Total Assessment$180,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,876+2.0%
2024$6,740-0.2%
2023$6,751-1.7%
2022$6,870+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 6122, Page 940

Property Built

Built

Year Built: 1917