Skip to content

254-256 Ballantine Pkwy

Newark, NJ 07104

Built 1897

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Nov 29, 2018

Property Information

Block669
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class18
Description2.5SS-3UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,744
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,400
18%
Improvement Value:$338,800
82%
Total Assessment$413,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,714+2.0%
2024$15,404-0.2%
2023$15,429-1.7%
2022$15,702+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000

To:

Sq Ft3,744DeedBook 20181, Page 6464

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 5326, Page 28

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4862, Page 531

Property Built

Built

Year Built: 1897