Skip to content

221 Lake St

Newark, NJ 07104

Built 1904

Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
Nov 16, 2022

Property Information

Block506
Lot53
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,703
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,300
12%
Improvement Value:$154,700
88%
Total Assessment$176,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,693+2.0%
2024$6,561+50.6%
2023$4,358-1.7%
2022$4,435+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$620,000

To:

Sq Ft3,703DeedBook 20230, Page 5383

Property Sale

Sale
$310,000
Sq Ft1,722DeedBook 20220, Page 49551Recorded5/18/2022

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 4713, Page 933

Property Built

Built

Year Built: 1904