Skip to content

478-480 Ridge St

Newark, NJ 07104

Built 1927

Last Sale Date
Aug 14, 2068

Property Information

Block671
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description2SB-2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,656
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$57,500
26%
Improvement Value:$161,600
74%
Total Assessment$219,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,332+2.0%
2024$8,168-0.2%
2023$8,181-1.7%
2022$8,326+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1927