Skip to content

488-490 Mt Prospect AveNewark, NJ 07104

Built 1909
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 20, 2022

Property Information

Block673
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class20
Description2.5SS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,324
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,500
7%
Improvement Value:$420,000
93%
Total Assessment$449,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,094+2.0%
2024$16,757-0.2%
2023$16,784+55.9%
2022$10,769+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$560,000

From:

To:

Sq Ft4,324DeedBook 20201, Page 11853Recorded11/12/2020

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 6076, Page 580

Property Sale

Sale
$199,500
DeedBook 5251, Page 225

Property Sale

Sale
$199,500
DeedBook 4993, Page 43

Property Built

Built

Year Built: 1909