Skip to content

541-543 Clifton Ave

Newark, NJ 07104

Built 1902

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Dec 12, 2002

Property Information

Block673
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description2.5SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,981
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,400
22%
Improvement Value:$224,900
78%
Total Assessment$288,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,964+2.0%
2024$10,748-0.2%
2023$10,765-1.7%
2022$10,955+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$320,000

To:

Sq Ft4,981DeedBook 5949, Page 703

Property Built

Built

Year Built: 1902