Skip to content

537-539 Clifton Ave

Newark, NJ 07104

Built 1907

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Feb 9, 2018

Property Information

Block673
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description2.5SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,086
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,100
17%
Improvement Value:$317,600
83%
Total Assessment$381,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,516+2.0%
2024$14,230-0.2%
2023$14,253-1.7%
2022$14,505+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000

To:

Sq Ft3,086DeedBook 20180, Page 16757

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft3,086DeedBook 12567, Page 8611Recorded8/6/2015

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 5346, Page 83

Property Built

Built

Year Built: 1907