Skip to content

28-30 Triton TerraceNewark, NJ 07104

Built 2007

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Jan 13, 2023

Property Information

Block676
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page12

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,964
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,600
8%
Improvement Value:$308,700
92%
Total Assessment$336,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,789+2.0%
2024$12,537-0.2%
2023$12,557-1.7%
2022$12,779+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$900,000

To:

Sq Ft5,964DeedBook 20230, Page 4875

Property Sale

Sale
$369,900

From:

To:

Sq Ft3,514DeedBook 12489, Page 6158Recorded4/4/2014

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft3,514DeedBook 12468, Page 9141Recorded11/19/2013

Property Sale

SaleMulti
$645,000
DeedBook 12050, Page 1125

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

SaleMulti
$115,280
DeedBook 6085, Page 862