Skip to content

22 Triton Ter

Newark, NJ 07104

Built 1892

Last Sale Date
Jul 16, 2020

Property Information

Block676
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page12

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,184
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,600
16%
Improvement Value:$113,300
84%
Total Assessment$134,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,130+2.0%
2024$5,029-0.2%
2023$5,037-1.7%
2022$5,126+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$242,500
DeedBook 12264, Page 3850

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5118, Page 333

Property Sale

Sale
$600
DeedBook 4965, Page 152

Property Built

Built

Year Built: 1892