Skip to content

572 Broadway

Newark, NJ 07104

Commercial

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Apr 10, 2003

Property Information

Block679
Lot36
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page11

Building Details

Building Class10
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$79,200
32%
Improvement Value:$170,900
68%
Total Assessment$250,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,511+2.0%
2024$9,324-0.2%
2023$9,339-12.3%
2022$10,651+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

DeedBook 5963, Page 322

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5087, Page 577

Property Sale

Sale
$11,869
DeedBook 4591, Page 898