Skip to content

602 Broadway

Newark, NJ 07104

Commercial

Last Sale Price
$45,000
Last Sale Date
Apr 6, 1989

Property Information

Block720
Lot46
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page11

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,800
24%
Improvement Value:$170,200
76%
Total Assessment$223,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,481+2.0%
2024$8,313-0.2%
2023$8,327-13.4%
2022$9,614+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$45,000

To:

DeedBook 5075, Page 162

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 4679, Page 10