Skip to content

560-562 Broadway

Newark, NJ 07104

Last Sale Date
Jun 24, 2008

Property Information

Block679
Lot42
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page11

Building Details

Building Class10
Description2.5SF-2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage815
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,000
49%
Improvement Value:$115,000
51%
Total Assessment$225,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,557+2.0%
2024$8,388-0.2%
2023$8,402-9.9%
2022$9,321+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5460, Page 677

Property Sale

Sale
$50,000

Property Sale

Sale
$50,000

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 5125, Page 106

Property Sale

Sale
$17,010
DeedBook 4913, Page 205