Skip to content

505-511 Summer Ave

Newark, NJ 07104

Commercial

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
May 24, 2001

Property Information

Block680
Lot44
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page11

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,700
6%
Improvement Value:$404,000
94%
Total Assessment$428,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,303+2.0%
2024$15,982-0.2%
2023$16,008-15.7%
2022$19,000-15.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$170,000

To:

DeedBook 5812, Page 652

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 5158, Page 913

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 4770, Page 893