Skip to content

510-512 Ridge St

Newark, NJ 07104

Built 1915

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
May 7, 1999

Property Information

Block685
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2.5SF-1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,594
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$57,500
26%
Improvement Value:$167,500
74%
Total Assessment$225,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,557+2.0%
2024$8,388-0.2%
2023$8,402-1.7%
2022$8,550-20.8%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

To:

Sq Ft5,594DeedBook 5614, Page 937

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 4982, Page 619

Property Built

Built

Year Built: 1915