Skip to content

253-255 Montclair Ave

Newark, NJ 07104

Built 1915

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Sep 22, 1999

Property Information

Block810
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage5,628
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$76,300
26%
Improvement Value:$218,400
74%
Total Assessment$294,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,207+2.0%
2024$10,986-0.2%
2023$11,004-1.7%
2022$11,199+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

To:

Sq Ft5,628DeedBook 5644, Page 190

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5092, Page 232

Property Built

Built

Year Built: 1915