Skip to content

526 Delavan Ave

Newark, NJ 07107

Built 1950

Last Sale Price
$370,237
Last Sale Date
Mar 14, 2024

Property Information

Block699
Lot58
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class43
Description2SF-2AG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,877
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,000
27%
Improvement Value:$131,000
73%
Total Assessment$180,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,845-38.2%
2024$11,068+99.7%
2023$5,541-1.7%
2022$5,639+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$370,237

To:

Sq Ft1,877DeedBook 20240, Page 15868

Property Sale

Sale
$407,000
Sq Ft1,877DeedBook 20210, Page 32617Recorded3/17/2021

Property Sale

Sale
$39,500
DeedBook 4433, Page 915

Property Built

Built

Year Built: 1950