Skip to content

518 Delavan Ave

Newark, NJ 07107

Built 1950

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Jul 20, 2004

Property Information

Block699
Lot62
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class43
Description2SF-2AG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,877
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$41,900
29%
Improvement Value:$101,200
71%
Total Assessment$143,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,442+2.0%
2024$5,335-0.2%
2023$5,343-1.7%
2022$5,438+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

To:

Sq Ft1,877DeedBook 6090, Page 312

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 4963, Page 843

Property Built

Built

Year Built: 1950