Skip to content

640 N 9th St

Newark, NJ 07107

Built 1915

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Jul 6, 2000

Property Information

Block701
Lot40
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class43
Description1SS
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,780
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,500
35%
Improvement Value:$70,000
65%
Total Assessment$107,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,088+2.0%
2024$4,008-0.2%
2023$4,014-1.7%
2022$4,085+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$95,000

To:

Sq Ft1,780DeedBook 5706, Page 5

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5102, Page 554

Property Built

Built

Year Built: 1915