Skip to content

8 Agate Pl

Newark, NJ 07104

Built 1928

Last Sale Price
$102,000
Last Sale Date
Nov 27, 1995

Property Information

Block846
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page2

Building Details

Building Class16
Description1.5SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,795
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,500
22%
Improvement Value:$79,800
78%
Total Assessment$102,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,890+2.0%
2024$3,814-0.2%
2023$3,820-1.7%
2022$3,887+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$102,000

To:

Sq Ft1,795DeedBook 5394, Page 290

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5068, Page 635

Property Built

Built

Year Built: 1928